خانه / سینما / بیوگرافی / بیوگرافی کامل + تصاویر حمید جبلی
ایران16
 مهره مار اصل

بیوگرافی کامل + تصاویر حمید جبلی

حمید جبلی
زمینه فعالیت: بازیگر ، کارگردان , دوبلر
تولد : ۱۳۳۷
ملیت : ایرانی

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 حمید جبلی (زاده ۱۳۳۷ در تهران) بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما، کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی است.

برای بعضی از ما تصویر ثابتی که از حمید جبلی به یاد مانده، نقش او در مجموعه های ” محله ی برو بیا ” و ” محله ی بهداشت ” است : یعنی همان پسر خجول و گوشه گیر؛ بعدها هم که با او از نزدیک برخورد داشتم، حس کردم این خجول بودن به صورت نوعی کناره گیری از حواشی سینما بروز کرده است. هرچند او همیشه موفق و موفق تر بوده ولی کمتر و کمتر از او حواشی دیده یا شنیده ایم.

واقعیت این است که او به کاری که می کند بیشتر علاقه مند است تا حواشی. چرا که حواشی هم موجب حواس پرتی می شود و هم این که کم کم باعث می شود آدم مطالب درباره ی خودش را که شاید خیلی هم واقعی نباشد، باور کند و این توهم برایش به وجود بیاید که آدم خیلی مهمی است، در چنین شرایطی کار کردن برای آدم خیلی مشکل می شود و او به واقع اینچنین است و کار کردن بدون حواشی را بیشتر دوست دارد.

حمید جبلی، متولد ١٣٣٧ تهران با مدرک تحصیلی دیپلم است که فعالیت خود را در سال ۱۳۵۱ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد و در سال ۱۳۵۷ نیز در تئاتر مشغول به کار شد.فعالیت در تلویزیون را از سالهای اول دهه شصت با بازی در مجموعه تلویزیونی محله بر و بیا آغاز کرد.

جبلی در مورد خانواده اش می گوید: من متولد ۱۳۳۷ تهران هستم. میدان عشرت آباد سابق به دنیا آمده ام، همان جا هم مدرسه رفتم، دوره ی دبیرستان را هم در منطقه ی نارمک گذراندم. فرزند دوم. خواهر بزرگتری داشتم که فوت کردند، برادر کوچکترم هم پزشک هستند. الان هم خیلی از پدر و مادرم دور نشده ام و هنوز نزدیک آنها زندگی می کنم. علاقه ام به سینما و بازیگری و در مجموع کارهای هنری هم واقعا یادم نیست چرا و از کجا شروع شد، ولی از زمانی که یادم می آید یعنی حتی قبل از دبستان به شدت به این حرفه علاقه مند بودم.

پدر من از مطبوعاتی های قدیم است. الان با این که بالای هفتاد سال دارد هم چنان فعالانه با چند نشریه همکاری می کند ؛ با عنوان نویسنده و محقق، سالهای سال است که شعر می گوید. به همین خاطر من در یک فضای فرهنگی بزرگ شده ام. از همان دوران دبستان هم تئاترهای دبستانی کار می کردیم و بسیار زیاد به سینما می رفتیم.

 جبلی بازیگر

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

بازی هایش همیشه دیدنی است. از بازی او در جاده های سرد گرفته تا تحفه ها، دیگه چه خبر، دلشدگان، مرد آفتابی، خواب سفید و دخترشیرینی فروش، همه نوع فیلم و همه نوع نقش بازی کرده است.

بچه که بودیم همیشه دلمان می خواست بدانیم چه کسی در پشت پرده به جای عروسک کلاه قرمزی صحبت می کند (و البته نمی دانستیم که او همان دربان ساده صدا و سیماست) و حالا در فیلم خواب سفید دوباره با همان شخصیّت شیرین عقل و معصوم مواجه شدم. با این تفاوت که این بار خالق عروسک به جای خود عروسک به نمایش می پردازد. و جداً کارش را خوب می داند. طنز و درام را خوب می شناسد. و این شناخت قطعاً اکتسابی است.

این که یک شخصیّت شیرین عقل جملات قصاری بلغور کندکه انسان را به فکر فرو برد، صنعت یا تکنیک جدیدی نیست. رضای حمید جبلی از لحاظ کمی نزدیک است به غلام رضای فیلم مادر یا حسین سه کله ی سوته دلان در سینمای علی حاتمی. رضا (حمید جبلی) همان کلاه قرمزی است با صدا و ظاهری جدید و دغدغه های جدید.

او در مورد بازی در فیلم کمدی می گوید: هیچ وقت به بازیگر کمدی به عنوان بازیگر خوب نگاه نمی شود البته در دنیا هم همین طور است و جایزه به آ ن نمی دهند. کمتر کمدینی است که اسکار گرفته باشد. ذهن بیننده اینگونه است که فکر می کند چون این فیلم خنده دار است پس خیلی سبک و سطحی است. در صورتی که ماجدی ترین حرف ها را از یک آدمی مثل چاپلین شنیدیم. همیشه گفتیم اینها با مزه اند در صورتی که «دیکتاتور بزرگ» به نظرم سیاسی ترین فیلمی است که تاکنون ساخته شده است

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 جبلی صداپیشه و عروسک گردان
بعد از انقلاب سینمای ما احتیاج به فیلم داشت. به خصوص برای بچه ها که فیلمی وجود نداشت. یکی دو فیلم ساخته شد که نیاز بچه ها را برآورده نمی کرد. بنابراین تصمیم گرفته شد فیلم «شهر موش ها» که سابقه آن هم از تلویزیون می آمد ساخته شود. در حدود صد و اندی قسمت در تلویزیون به همراه گروه بزرگی آن را کار کرد که نتیجه آن در شکل سینمایی شد فیلم «شهر موش ها» و از اینجا بود که جبلی صداپیشه هم رشد کرد.

صدای جبلی روی بسیاری از عروسک ها به ویژه ” کپل ” و ” کلاه قرمزی ” خیلی ماندگار است و پرطرفدار، جنس صدا مهم نیست، صحبت او به جای کلاه قرمزی و پسرخاله به این دو عروسک جلوه ای ماندگار بخشید.

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 شاید اگر جبلی با صدای خودش هم به جای کلاه قرمزی صحبت می کرد بعد از مدتی این صدا برای تماشاگر جا می افتاد. در مورد کلاه قرمزی باید گفت او کلمات را اشتباه تلفظ می کرد و در مجموع نوع شخصیت پردازی او برای همین جذاب است. صدایش هم هماهنگ با ظاهرش بود و اصلا بعد از آشنایی با این عروسک است که صدایش هم جذاب می شود. پس جذابیت کلاه قرمزی در شخصیت اوست که البته توسط جبلی و طهماسب ساخته شده.

صدای پسرخاله با صدای اصلی جبلی خیلی تفاوت نمی کند. حتی در ” خواب سفید ” خیلی ها می گویند چرا “رضا” شبیه ” پسر خاله ” حرف می زند. پس لحن پسرخاله دلیل اصلی جذابیت او نیست، شخصیت این عروسک جذاب است، مثل کسی می ماند که ما دوستش داریم؛ حالا بامزه هم حرف می زند. کلاه قرمزی در سریال تلویزیونی، در خیلی از لحظات، بد و نامفهوم صحبت می کرد و این نامفهومی خیلی وقت ها در زندگی روزمره ما کلافه کننده است. ولی چون شخصیت جذابی داشت، نوع گویش، با شخصیت و حرکت او با هم ترکیب و وارد یک موقعیت می شوند که آن موقعیت مهم است.

این عروسک با همکاری جبلی، خانم دنیا فنی زاده و آقای طهماسب به وجود آمده، حالا نمی توانیم در این ترکیب میزان سهم هر کدام از هرکدام را در شکل گیری و محبوبیت این عروسک تعیین کنیم.

وی در خونه ی مادربزرگه و هادی و هدی که هر دو برخلاف ظاهر ساده و بی تکلفی که داشتند و هیچ امکانات خاصی هم نداشتند نیز حضور داشت البته به عنوان عروسک گردان، نه گوینده.

جبلی در پاسخ به این سوال که “شما در بین عروسک هایی که به جای آنها صحبت کرده اید، کدام یک را دوست دارید و نگران احوالاتش هستید؟” می گوید: ” واقعیت این است که من هم مثل همه کلاه قرمزی را خیلی دوست دارم. کلاه قرمزی برای خودش تبدیل به یک شخصیت شده، تصویر بیرونی اش از دست ما هم خارج شده و گاهی وقت ها خود ما هم احساس می کنیم زندگی مستقلی برای خودش دارد. در واقع ما هم مثل بینندگان وقتی مدتی او را نمی بینیم،دلمان برایش تنگ می شود، و دوست داریم بیاید و حضور داشته باشد.” و در خلوت خودهم گاهی به سراغ کلاه قرمزی می روم ولی هیچ وقت با او بیرون از محیط کار بازی نمی کنیم. همیشه به هر اتفاق و موضوعی که بر می خورم، فکر می کنم اگر کلاه قرمزی بود در برابر این اتفاق چه برخوردی از خودنشان می داد و نظرش چه بود. در واقع ما به کلاه قرمزی جدا از وجود خودمان نگاه می کنیم، واقعا هم از ما جدا شده است.”

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 زوج هنری جبلی
بی تردید «ایرج طهماسب» و «حمید جبلی» از موفق ترین و ماندگارترین زوج های هنری ایران هستند که سال های سال است در کنار هم فعالیت می کنند. به قول خودشان از کودکی در کلاس های کانون پرورش فکری بازی کردند و آموختند و تجربه کردند. این آموخته ها را همراه با فرمول های ازلی و ابدی کمدی عامل موفقیت در کارهایشان می دانند. به هر حال این ترکیبی است که تا به امروز در جذب مخاطب به آنها کمک کرده و فیلم هایشان را در ردیف رکوردهای فروش سینمای ایران قرار داده است. به ندرت هم طی این سال ها مصاحبه ای کردند.

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 فیلمشناسی جبلی:
* کلاه قرمزی۸۸ (۱۳۸۸)
* رفیق بد (۱۳۸۶)
* زیر درخت هلو (۱۳۸۴)
* خواب سفید (۱۳۸۰)
* دختر شیرینی‌فروش (۱۳۸۰)
* مرد آفتابی (۱۳۷۴)
* کلاه قرمزی و پسرخاله (۱۳۷۳)
* مرد ناتمام (۱۳۷۱)
* مریم و می‌تیل (۱۳۷۱)
* یک مرد یک خرس (۱۳۷۱)
* دلشدگان (۱۳۷۰)
* دیگه چه خبر؟! (۱۳۷۰)
* قرق (۱۳۷۰)
* سایه خیال (۱۳۶۹)
* گربه آوازخوان (۱۳۶۹)
* ای ایران (۱۳۶۸)
* ریحانه (۱۳۶۸)
* مادر (۱۳۶۸)
* در مسیر تندباد (۱۳۶۷)
* ستاره و الماس (۱۳۶۷)
* تحفه‌ها (۱۳۶۶)
* شیرک (۱۳۶۶)
* شیر سنگی (۱۳۶۵)
* جاده‌های سرد (۱۳۶۴)
* خط پایان(۱۳۶۴)
* مردی که موش شد (۱۳۶۴)

کارگردان
* خواب سفید (۱۳۸۰)
* پسر مریم (۱۳۷۷)

نویسنده
* زیر درخت هلو (۱۳۸۴)
* کلاه قرمزی و سروناز (۱۳۸۱)
* خواب سفید (۱۳۸۰)
* یکی بود یکی نبود (۱۳۷۹)
* پسر مریم (۱۳۷۷)
* تعطیلات تابستانی (۱۳۷۴)
* کلاه قرمزی و پسرخاله (۱۳۷۳)

برنامه های تلویزیونی
* کلاه قرمزی۸۸،(صدای عروسک) (۱۳۸۸)
* کلاه قرمزی و سروناز،(صدای عروسک، خواننده تیتراژ) (۱۳۸۱)
* کلاه قرمزی و پسرخاله،(صدای عروسک) (۱۳۷۳)
* برنامهٔ کلاه قرمزی،(صدای عروسک)
* آرایشگاه زیبا (بازیگر میهمان در قسمت دهم سریال، در نقش “آقای شفیعی” دبیر فیزیک)

تلویزیون

سالنامسمتکارگردانتوضیحات
۱۳۹۴ – ۱۳۹۳کلاه قرمزی ۹۴صدای عروسک، نویسنده
خواننده
ایرج طهماسبگویندگی کلاه قرمزی، پسرخاله، گیگیلی
۱۳۹۳ – ۱۳۹۲کلاه قرمزی ۹۳صدای عروسک، نویسنده
خواننده
ایرج طهماسبگویندگی کلاه قرمزی، پسرخاله، گیگیلی و باغ بان
۱۳۹۲ – ۱۳۹۱کلاه قرمزی ۹۲صدای عروسک، نویسنده
خواننده
ایرج طهماسبگویندگی کلاه قرمزی، پسرخاله، گیگیلی و باغ بان
۱۳۹۱ – ۱۳۹۰کلاه قرمزی ۹۱صدای عروسک، نویسنده
خواننده، عکاس
ایرج طهماسبگویندگی کلاه قرمزی، پسرخاله، گیگیلی و دلاک
۱۳۸۹کلاه قرمزی ۹۰صدای عروسک، نویسنده
خواننده، عکاس
ایرج طهماسبگویندگی کلاه قرمزی، پسرخاله، گیگیلی و خانم بزرگ
۱۳۸۷کلاه قرمزی ۸۸صدای عروسک، بازیگر مهمان
نویسنده، خواننده، عکاس
ایرج طهماسبگویندگی کلاه قرمزی، پسرخاله و گیگیلی
۱۳۸۱کلاه قرمزی ۲صدای عروسک، نویسندهایرج طهماسبگویندگی کلاه قرمزی و پسرخاله
۱۳۷۹آژانس دوستینویسنده، بازیگرگروه کارگردانان
۱۳۷۷-۱۳۷۸زیر بازارچهنویسندهرضا ژیاندر نوروز ۱۳۷۸ پخش شد.
۱۳۷۷خاله قورباغهسرپرست گویندگان عروسک
نویسنده
مرضیه محبوب
۱۳۷۷تکخوانکارگردان، نویسندهحمید جبلی
۱۳۷۶یک روز بخصوصکارگردان، نویسندهحمید جبلی
۱۳۷۶عروسی ۷۷بازیگرمهرداد پور احمددر زمستان ۷۶ ساخته شد و در نوروز ۷۷ از شبکه یک پخش گردید
۱۳۷۵-۱۳۷۶تهران ۱۱- ۵۹۵ ج ۴۸نویسنده، بازیگرمرضیه برومندبازی در اپیزودهای «جمعه» و «سرانجام»
۱۳۷۳روز جهانی کودکعروسک گردان، صدای عروسک
۱۳۷۴ساعت کاغذیکارگردان، نویسندهحمید جبلی
۱۳۷۲کلاه قرمزی و جغجغه و فرفرهعروسک گردان، صدای عروسک
۱۳۷۲جغجغه و داداششنویسنده، کارگردان هنریحمید جبلیبرنامه کودک و نوجوان شبکه ۱
۱۳۷۲صندوق پستعروسک گردان، صدای عروسک
۱۳۷۲قصه های مادربزرگعروسک گردان
۱۳۷۲خونه مادربزرگهعروسک گردان، صدای عروسکمرضیه برومند
۱۳۷۱آپارتمانبازیگراصغر هاشمی
۱۳۷۱سال تحویلکارگردان، نویسندهحمید جبلی
۱۳۷۱آرایشگاه زیبابازیگر مهمانمرضیه برومندبازیگر میهمان در قسمت دهم سریال، در نقش “آقای شفیعی” دبیر فیزیک
۱۳۷۰مش خیرالله صندوقچه اسراربازیگرحسین فردرو
داریوش مؤدبیان
بازی در اپیزود «قالیچه کاشی»
۱۳۷۰گل پامچالبازیگرمحمدعلی طالبیشبکه ۱
۱۳۶۵طنزآوران جهانبازیگرحسین فردرو
داریوش مؤدبیان
۱۳۶۵درون و برونکارگردانحمید جبلیسریال عروسکی
۱۳۶۴هادی و هدیعروسک گردان، صدای عروسکاردشیر کشاورزی
۱۳۶۴لطایف الطوایفبازیگر
۱۳۶۳محله بهداشتبازیگرحسین فردرو
داریوش مؤدبیان
به تهیه کنندگی مهران رسام و نویسندگی بیژن بیرنگ
۱۳۶۲از نو بسازیمبازیگرمینا تقوی
۱۳۶۱محله برو بیابازیگرحسین فردرو
داریوش مؤدبیان
پخش آن در سال ۱۳۶۲ از شبکه دوم سیما (روزهای پنجشنبه) آغاز شد.
۱۳۶۱مدرسه موش هاعروسک گردان، صدای عروسکمرضیه برومندگویندگی شخصیت کپل
۱۳۶۱گرگ خونخوار، روباره مکارعروسک گردان، صدای عروسک
۱۳۶۰سقانک و شاخه بر سرداناکارگردانحمید جبلیسریال عروسکی
۱۳۶۰مثل آبادبازیگرمسعود فروتنکارگردان هنری: «رضا ژیان»
۱۳۵۹آدینهبازیگر 

 

 

 

 

 

 

 

تصاویر حمید جبلی

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 حمید جبلی

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

  تصاویر حمید جبلی

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 حمید جبلی

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 بیوگرافی حمید جبلی

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

 حمید جبلی

حمید جبلی, بیوگرافی حمید جبلی, تصاویر حمید جبلی, عکس جدید حمید جبلی

گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

منابع:

wikipedia.org

bultannews.com

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

X بستن تبليغات