خانه / اخبار / حذف یارانه نقدی ثروتمندان
مهره مار اصل

حذف یارانه نقدی ثروتمندان

فرصت ویژه :   زدودن دائمی موهای زائد صورت و بدن برای همیشه!!

اخبار,اخباراقتصادی,یارانه نقدی

حذف نقدی ثروتمندان

حذف یارانه اقشار پردرآمد از یارانه طبق قانون بر عهده دولت گذاشته شده است، اما با وجود گذشت یک‌ سال و نیم از عمر دولت یازدهم این رویداد مهم در حد شعار باقی مانده و اظهارنظرهای متفاوتی در این باره می‌شود.

به گزارش فارس، دولت طبق قانون ملزم به حذف یارانه دهک‌های پردرآمد جامعه و افراد ثروتمند شده است و باید این یارانه طبق مصوبه مجلس به افراد با درآمد پایین و به اصطلاح دهک‌های درآمدی پایین تخصیص داده شود و در کنار ‌آن صرف بخش‌های تولیدی، سلامت و رفاه می‌شد، اما با وجود الزام قانون و وعده‌های فراوان برای حذف یارانه اقشار پردرآمد تاکنون اقدام عملی مؤثری صورت نگرفته و مسئولان دولتی تنها به ارائه آمارهایی مبنی بر امکان حذف پرداخته و هنوز عزم جدی برای این امر مهم در میان مسئولان دولتی وجود ندارد.

دولت سال گذشته در اقدامی از مردم درخواست کرد که به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند، اما این طرح با استقبال بسیار کمی مواجه شد و تنها کمتر از ۵ درصد مردم از دریافت یارانه انصراف دادند که پس از آن مسئولان دولتی راهبرد خود را تغییر داده و بر لزوم اجبار برای حذف یارانه اقشار پردرآمد تأکید می‌کنند.

در کش و قوس چگونگی حذف یارانه اقشار پردرآمد حسن روحانی رئیس جمهور از عدم امکان حذف یارانه‌ به دلیل عدم امکان شناسایی ۸۰ میلیون نفر تأکید می‌کند و از طرفی هم توانایی عدم امکان حذف یارانه افراد را تشریح کرده است.

روحانی گفته است بخشی از اقشار یارانه‌بگیر را که شامل ۵۰ درصد از مردم می‌شود، را می‌توان به راحتی کشف کرد، اما اگر یارانه‌ یک عده را قطع کنیم، امکان دارد برخی با درآمد بالا هنوز در شمار افراد یارانه‌بگیر باشند؛ ما یک سیستم اطلاعاتی جامع کامل برای ۸۰ میلیون جمعیت ایران نداریم. می‌گویند آن کسی که خارج است یارانه به او ندهیم، کسانی که خارج هستند چند دسته می‌شوند، یک عده مریض بوده و رفته‌اند خارج، یک عده رفته‌اند برای کار، یک عده دانشجو هستند و رفته‌اند برای تحصیل تا برگردند و یک عده هم ساکن خارج هستند.

حتما بخوانید :   پیشنهاد کاهش یارانه نقدی به ۳۰ هزار تومان

روحانی علاوه بر این، نگرانی‌ دیگری برای حذف اقشار پردرآمد جامعه مطرح کرده و می‌گوید: برخی اعلام می‌کنند که افراد با درآمد بالای ۳ میلیون یارانه نگیرند، اولاً از کجا این ۳ میلیون درآمد دارد، بیشتر ندارد و کمتر ندارد، علاوه بر این، حقوق ۳ میلیونی در تهران چطور، در روستا چطور، در مرکز شهر و یا در مرزها چطور تعیین می‌شود، یک عده افراد معلول در خانوار دارند، نمی‌شود یک معیار کامل گذاشت و هر کاری کنیم در آن نقص و عیب دارد.

در کنار این اظهارنظرها وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اعلام کرده که ۵۰ درصد از یارانه‌بگیران قابل شناسایی هستند و بانک‌های اطلاعاتی برای شناسایی در حال جمع‌آوری است.

از طرفی هم محمد باقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور در برخی اظهارنظرهای خود اعلام کرد که به راحتی می‌توان ۱۰ میلیون نفر از یارانه‌بگیران را حذف کرد و اطلاعات آنها به طور کامل شناسایی شده است.

در این زمینه، اظهارنظرهای ضد و نقیض از سوی مسئولان دولتی مبنی بر حذف یارانه اقشار پردرآمد یک نوع بی‌برنامگی و عدم وجود عزم جدی برای این کار دارد و معلوم نیست چرا برخی مسئولان دولتی با وجود بانک‌های اطلاعاتی برای حذف یارانه ۱۰ میلیون نفر هنوز اقدام عملی انجام نداده‌اند.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه دومین روز همایش اقتصاد ایران اظهار داشت: بانک اطلاعات شناسایی وضعیت خانواده‌ها با همکاری دستگاه‌های مختلف در حال تکمیل است. بودجه لازم برای توزیع بسته امنیت غذایی تأمین شده است و در حال حاضر در حال شناسایی طبقات پایین درآمدی برای توزیع این بسته ها هستیم.

حتما بخوانید :   نحوه ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی +فرم

وی در پاسخ به این سوال که طبق اعلام رئیس جمهور ۵۰ درصد یارانه بگیران برای حذف از فهرست پرداخت های نقدی قابل شناسایی هستند، گفت: بانک های اطلاعاتی برای شناسایی در حال جمع آوری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بحث حذف پردرآمدها به طور دقیق مطرح نیست. اکنون بانک های اطلاعاتی در حال جمع آوری و تکمیل است و وزارت کار مسئولیت مستقیم در جمع آوری بانک های اطلاعاتی خانوار دارد.

براساس این گزارش، با وجود حذف ۱۰ میلیون نفر از یارانه‌بگیران باز هم دولت با کسری منابع مواجه خواهد شد، چرا که بارها از دولت شنیده شده که منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها با ۱۲ هزار میلیارد تومان کسری سالانه یا ۱۰۰۰ میلیارد تومان کسری ماهانه مواجه است و دولت اگر به ۷۶ میلیون نفر ماهانه یارانه اختصاص دهد، نیازمند ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع به صورت ماهانه و ۴۲ هزار میلیارد تومان منابع در سال دارد.

از طرفی ظاهرا بنابر گفته مقامات دولتی مانند ربیعی وزیر رفاه قرار است، به جای شناسایی افراد پردرآمد، افراد کم برخوردار و مشمول زیر پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی شناسایی شده و به آنها یارانه و کمک کالایی بیشتری داده شود.
اخبار اقتصادی  –  فارس

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای
موکن لمسی بدون درد شارژی جیبی موکن لمسی فلالس  Flawless بدون درد

مطلب پیشنهادی

اعلام زمان واریز اولین یارانه سال 1394

اعلام زمان واریز اولین یارانه سال ۱۳۹۴ سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام کرد: پنجاهمین مرحله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *