خانه / سبک زندگی / زناشویی / حکم نزدیکی از پشت
مهره مار اصل
حکم نزدیکی از پشت

حکم نزدیکی از پشت

در میان آقایان افرادی زیادی هستند که تمایل نزدیکی از پشت با همسر خود را دارند و حکم شرعی نزدیکی از پشت با همسر را نمی دانند که آیا چنین عملی گناه و حرام است یا خیر؟ و ما در این پست می خواهیم حکم آن را از نظر مراجع عظام تقلید و همچنین را تقدیم شما کنیم، پس همراه شوید:

حکم نزدیکی از پشت

حکم نزدیکی از پشت با همسر

پاسخ اجمالی:
به نظر اکثر مراجع تقلید نزدیکی از پشت با همسر کراهت شدیده دارد بدین معنا که این عمل مورد پسند خدواند نیست و بهتر است ترک شود ولی گناه محسوب نمی شود. البته نزدیکی از پشت با زن در صورتی کراهت شدیده دارد که زن راضی باشد و الا اگر زن راضی نباشد دخول و نزدیکی از پشت جایز نیست.

پاسخ تفصیلی:
حکم نزدیکى با همسر از پشت چگونه است؟
همه مراجع (به جز تبریزى، سیستانى و وحید): نزدیکی از پشت کراهت شدید دارد.[۱] آیه اللّه  سیستانى: نزدیکی از پشت اگر زن راضى باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضى نباشد،  بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.[۲] آیات عظام تبریزى و وحید: بنا بر احتیاط واجب نزدیکی از پشت جایز نیست.[۳] پرسش: اگر مرد بخواهد با همسرش از پشت نزدیکى کند، آیا زن مى تواند تمکین نکند؟
همه مراجع: آرى، زن مى تواند به این نوع از استمتاع، تمکین نکند.[۴]

عوارض نزدیکی از پشت

البته غیر از حکم شرعی، باید جنبه های بهداشتی چنین عملی را نیز در نظر گرفت زیرا نزدیکی از پشت با همسر عملی غیر طبیعی است و از نظر علمی و پزشکی نیز ثابت شده که این عمل پرخطر و موجب آسیبهای جسمانی برای زن است.
پزشکان گفته اند: دستگاه گوارشی دارای دو نوع اسفنکتر sphincter می باشد:
۱- اسفنکتر داخلی و غیر ارادی؛ که دریچه ورودی غذا به معده و خروج آن می باشد.
۲- اسفنکتر خارجی؛ که ارادی است و وقتی که غذا بلعیده می شود از طریق مری پایین آمده و به سمت معده می رود.
زمانی که شخصی احساس کند که نیاز به خروج مدفوع از دریچه مقعد را دارد این همان زمانی است که اسفنکتر داخلی ۱ باز شده و همانطور که گفته شد غیر ارادی است. اما عمل باز کردن دریچه مقعد ( اسفنکتر خارجی) و در کل دفع مدفوع؛ ارادی است و دست خود شخص می باشد و زمانی که شخص احساس نیاز به اجابت مزاج کرد و خود را نگه میدارد تا به محل مناسب برسد و سپس به اراده خود باعث خارج شدن مدفوعش می شود این نگه داشتن و این عمل خارج کردن مدفوع؛ توسط اسفنکتر خارجی که ارادی است انجام می شود. و رابطه جنسی از پشت باعث آسیب دیدگی اسفنکتر خارجی میشود و باعث می شود که دریچه خروجی مقعد (Anal) به درستی کارش را انجام ندهد یعنی از قدرت ارادی خارج می شود. و به مرور زمان امکان ارادی خروج مدفوع یا نگه داشتن خود را از دست می دهد. در این صورت نا خواسته و غیر ارادی مدفوع از دریچه مقعد خارج میشود در این صورت همیشه لکه هایی از مدفوع در لباس زیر مشاهده می گردد.
البته نزدیکی از پشت موجب بیماریهای عفونی و ویروسی همانند هپاتیت، ایدز، سفلیس و بیماریهای مقاربتی میگردد زیرا در درون مقعد باکتریهای زیادی می باشد، که موجب انتقال ویروسهایی نظیر ایدز و … میشود.

حتما بخوانید :   راه های ترک خودارضایی در مردان و زنان

پی نوشت ها:
[۱]. امام، نورى و فاضل، تعلیقات على العروه، ج ۲، النکاح، الفصل الاول، م ۱ ؛ صافى، توضیح المسائل  مراجع، م ۴۵۰ ؛ خامنه اى، استفتاء، س ۴۱۹ ؛ مکارم، تعلیقات على العروه، احکام الحیض، السابع و دفتر: بهجت.
[۲]. سیستانى، توضیح المسائل مراجع، م ۴۵۰٫
[۳]. تبریزى، استفتائات، س ۱۴۶۳ و منهاج الصالحین، ج ۱، م ۲۲۸ و وحید، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۲۲۸٫
[۴]. فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۶۷۰ ؛ سیستانى، توضیح المسائل، م ۴۵۰ ؛ خامنه اى، استفتاء، س ۴۲۵ ؛  وحید، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۲۲۸ ؛ تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۱، م ۲۲۸ ؛ نورى، امام، مکارم، تعلیقات على العروه، ج ۲، الفصل الاول، م ۱٫

منبع: پاسخکده

مهره مار اصل
خریدکاندوم-خرید-کاندوم
راههای ترک خودارضایی در مردان و زنان

راه های ترک خودارضایی در مردان و زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *