ایران16 / سینما / خواننده ای که ماهواره ممنوع الکارش کرد + تصاویر

خواننده ای که ماهواره ممنوع الکارش کرد + تصاویر

ای که الکارش کرد + تصاویر

خواننده معروفی که ماهواره ممنوع الکارش کرد + تصاویر

خواننده سرشناسی که ماهواره ممنوع التصویرش کرد! چرا؟    مهدی مقدم خواننده ای که اواخر دهه ۸۰ گل کرد اما موانعی سد راهش شدو نتوانست فعالیتش را ادامه دهد، از اشتباهاتی که مرتکب شد پشیمان است و آرزو دارد بتواند با برگزاری کنسرت برای هوادارانی که او «دوست» می نامدشان بخواند.

 

او خطاب به همه خواننده های جوان می گوید بدانند که در معرض دسیسه هستند ولی آنها باید همواره به قانون کشورمان احترام بگذارند.

 

مهدی مقدم خواننده ای است که به گواه اتفاقات چند سال اخیر هم مجاز هست و هم مجاز نیست! او در ترین وضعیت ممکن قرار دارد و خودش را مقصر تمام ناکامی ها و کمرنگ شدنش در جریان اصلی موسیقی پاپ ایران می داند.

 

خواننده معروفی که ماهواره ممنوع الکارش کرد + تصاویر

خواننده آلبوم های مجاز «خونسرد»، «سونامی» و «احتیاط» حالا چند سالی است از سونامی های ماهواره ای فاصله گرفته و می خواهد با احتیاط و خونسردی به مسیر اصلی بازگردد.

 

مقدم متولد سال ۶۰ در تهران است. او در کنار تحصیل در رشته گرافیک و فعالیت در برخی تئاترها و خوانندگی در نمایش ها، تعدادی کار رادیویی هم دارد که از بارزترین آنها در برنامه «جمعه ایرانی» است. او در سال ۸۰ تهیه آلبوم «خونسرد» را آغاز کرد و با انتشار این آلبوم در سال ۸۳ رسما وارد حوزه موسیقی شد.

 

پخش کلیپ های این خواننده در برخی شبکه های ماهواره ای ممنوع الکاری او را به دنبال داشت و حتی پس از ۶ سال با وجود اینکه اعلام شد وی با همراهی ارکستر صدا و سیما در برج میلاد و در بخش جنبی جشنواره موسیقی فجر اجرا خواهد داشت، این موضوع منتفی اعلام شد. گرچه شنیده می شد صدا و سیما برای آن جشنواره چهار ارکستر، شامل دو ارکستر سنتی و دو ارکستر پاپ در نظر داشته و با مخالفت مسئولان برگزاری جشنواره و محدود کردن اجراها به یک اجرا آن هم اجرای مهدی مقدم، صدا و سیما اعلام کرده یا هر چهار اجرا یا هیچ کدام و این موضوع به ضرر مقدم تمام شده است.

 

گفته می شد گرچه برای اخذ مجوز از ارشاد به طور معمول یکی از مراحل استعلام حراست است و مقدم همواره در این بخش متوقف می ماند اما برای جشنواره چنین مرحله ای وجود ندارد و حتی خواننده هایی چون رضا صادقی و محسن یگانه هم در دوران ممنوع الکاری شان، موفق به حضور در جشنواره شده اند و بعد از اجرای مثبت، مجوز برگزاری کنسرت های مستقل خود را دریافت کردند اما مقدم از این اتفاق بی نصیب ماند.

 

با این وجود با دنبال دار شدن غیبت مقدم، حتی در مقطعی سفر چند ماهه او به یکی از کشورها، شایعه مهاجرت همیشگی او پس از نزدیک به هفت سال ممنوعیت برگزاری کنسرت و کار را به دنبال داشت.

داغ خفن :   سرگرمی پسرا در حمام / فریبا نادری در پیاده روی اربعین / پسرایی که عاشق ساپورتن

 

خواننده معروفی که ماهواره ممنوع الکارش کرد + تصاویر

او سابقه فیلم هایی چون «آخرین حرف» و «-۱۸» به کارگردانی اصغر نصیری در سال ۸۷ و فیلم سه بعدی «آقای الف» به کارگردانی علی عطشانی در سال ۹۱ را در کارنامه دارد. با او درباره گذشته، حال و آینده اش حرف زدیم.

 

سال ۹۲ وقتی آلبوم «احتیاط» منتشر شد ۵۰ درصد مشکلات تان برای فعالیت در موسیقی بر طرف شد اما ۵۰ درصد دیگر همچنان حل نشده است. علت چیست؟

 

– قبل از هز چیز باید بگویم اهمیت کنسرت دادن خیلی بیشتر از ۵۰ درصد است! چون اکنون اتفاق اصلی در موسیقی پاپ با اجراهای زنده رخ می دهد نه با انتشار آلبوم ها. شاید یک زمانی گرفتن مجوز آلبوم تنها خواسته خواننده ها بود و تولید آلبوم یک تجارت بزرگ به حساب می آمد اما اکنون دیگر از آلبوم هایی که تیراژهای میلیونی و سودهای آنچنانی داشته باشند خبری نیست و تقریبا می شود گفت آلبوم دادن بهانه ای برای برگزاری کنسرت است. اگر بخواهیم مادی نگاه کنیم هم اصل اتفاق در کنسرت ها است.

 

نگفتید علت اینکه تمام مشکلات تان حل نشد چه بود؟

– مشکل من مشکلی نیست که بعد از انتشار آلبوم «احتیاط» تولید شده باشد. من از سال ها پیش دچار اشتباهات متعددی شدم و حالا تاوانش را می دهم.

 

با این حساب پس چطور برای آلبوم تان مجوز صادر شد؟

– به من محبت شد چون نسبت به یک تهیه کننده تعهد داشتم و باید آلبوم سومم را به او تحویل می دادم. مجوز آلبوم «احتیاط» در حقیقت نشانه ای به من بود تا بدانم اگر اشتباهاتم را تکرار نکنم می توانم فعالیت داشته باشم. این اتفاق برای خواننده های دیگر هم وجود داشته است.

 

خواننده معروفی که ماهواره ممنوع الکارش کرد + تصاویر

می شود درباره اشتباهات تان توضیح بدهید یا به مصلحت نیست؟

– اتفاقا به مصلحت هست! چون باعث می شود کسی به من ذهنیت منفی پیدا نکند. مشکل من از جایی شروع شد که بابت عدم ادامه همکاری با شبکه هیا ماهواره ای به دفتر موسیقی ارشاد تعهد دادم اما مدتی بعد تعهدم را ندیده گرفتم.

 

مشکل همین بود؟

– همین هم کافی بود! گرچه بعدها برداشت های دیگری از این اتفاق شد اما من تخلف دیگری انجام ندادم. مثلا تا همین امروز هیچ آهنگی که مغایر با موازین قانونی باشد نخوانده ام. هیچ کدام از کلیپ های من هم تصاویر نادرست نداشته است. برای کلیپ های آلبوم «سونامی» حتی مجوز ارشاد هم گرفتیم اما مشکل اینجا بود که تهیه کننده و صاحب امتیاز این آلبوم آنها را از ماهواره ها پخش کرد و من به جای مخالفت با او، همراهی اش کردم.

 

آن سال ها هنوز ۲۵ سالم هم نشده بود و پر از اشتباه بودم. من از مشاورانم لطمه های زیادی خوردم. همه به من نشانی غلط دادند. اکنون هم همین قبیل مشاوره ها وجود دارد اما دیگر من گوش به این حرف ها نمی دهم. در اطراف موسیقی ما آدم هایی هستند که به خواننده های جوان وعده های آنچنانی می دهند. می گویند فلان حرکت تخلف نیست یا می گویند فلان حرکت را انجام بده و اگر مشکلی پیش آمد ما حلش می کنیم اما عملا تنهایت می گذارند و خودت می مانی و مشکلت.

داغ خفن :   لحظه شلیک گلوله حین اجرای کنسرت در حادثه تروریستی پاریس + فیلم

 

حالا متوجه اشتباهات تان شده اید؟

– اکنون به جایی رسیده ام کحه جرأت عذرخواهی دارم.

 

عذرخواهی از چه کسانی؟

– قبل از همه از آنهایی که کارهای مرا دوست دارند اما هرگز نشد تا در یک مراسم یا کنسرت آنها را ببینم. من هیچ وقت به کسانی که کارهایم را دوست دارند لقب «طرفدار» نداده ام. آنها دوستان من هستند. هر خواننده ای هزاران دوست دارد که کارهایش را می شنوند، به کنسرت هایش می آیند، هایش را می بینند و می خوانند. شرایط رقابتی خواننده ها مثل بازیکنان و تیم ها است. همانطور که آبی ها و قرمزها با هم کرکری دارند، دوستداران خواننده ها هم در مورد آنها برای هم کرکری می خوانند.

 

من امروز شرمنده دوستانی هستم که علاقه۸ به کارهایم آنها را سرخورده کرده، من نتوانستم پاسخگوی محبت هایشان باشم. از ام که روی من حساب کرده بودند و گرایش من به موسیقی جز سروصدا برایشان هیچ چیزی نداشته عذر می خواهم و همینطور از مسئولانی که جواب اطمینانشان را با خوبی ندادم.

 

اکنون پس از سال ها ممنوع الکاری حتما احساس می کنید از پیشرفت عقب مانده اید؟

– از نظر مالی بسیار زیاد اما از نظر کاری خیر چون نه درگیر بیزینس خاصی شده ام و نه آلودگی پیدا کرده ام. از من کاری جز خواندن برنمی آید. امیدوارم روزی نوبت به من هم برسد تا روی صحنه بروم و با خیال راحت برای دوستانم بخوانم.

 

خواننده معروفی که ماهواره ممنوع الکارش کرد + تصاویر

حرف آخر؟

– آنهایی که مرا می شناسند می دانند که آدم بخیلی نیستم. سعی کرده ام برای همه قدم خیر بردارم و به همه کمک کنم. اکنون فقط چند جمله به خواننده هایی که تازه از راه رسیده اند و مثل مهدی مقدم سال های ۸۴ و ۸۵ کم تجربه هستند می گویم «بیشتر مراقب باشید.» چون همه شما در معرض دسیسه هستید. به آدم هایی که مسئولیت رسمی ندارند و شما را حتی به اندازه یک سانتیمتر از قانون دور می کنند، هرگز اعتماد نکنید.

 

سرمربی سابق لیگ برتر در شبکه های ضد ایرانی

سرمربی سابق لیگ برتر در شبکه های ضد ایرانی +تصاویر