شرط عجیب بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج/ بانک‌ها به سنگ‌اندازی ادامه می‌دهند
Iran16 جمعه 1 بهمن 1395

شرط عجیب بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج/ بانک‌ها به سنگ‌اندازی ادامه می‌دهندوام ازدواج پرداخت وام شرط بانک‌ها
بالاخره زمان پرداخت وام 10 میلیون تومانی ازدواج فرا رسید و بانک‌ها باید از ابتدای مردادماه بدون هر گونه بهانه‌ای، پاسخ‌گوی تقاضای متقاضیان باشند، اما خبرها و گزارش‌های میدانی خبرنگار «افکارنیوز»، حاکی از سنگ‌اندازی برخی بانک‌ها پیش پای جوانان است.

 وام ازدواج

در حال حاضر برخی از بانک‌های کشور، دست به اقدامی و از عرف زده‌اند؛ به طوری که شرایطی را پیش پای متقاضیان می‌گذارند که حتی این شرایط در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج دیده نمی‌شود.

شرایط و دستورالعملی که در با اخذ وام ازدواج در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج آمده است، این‌گونه است:

تبصره 1: اعمال شرایط ذیل منوط به تشخیص مسوول بانک و با تـوجه به سوابق بانکی و اهلیت مشتری تعیین خواهد شد.

1- چنانچه متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی (نظیر شهرداری‌ و بنیاد، کمیته امداد، هلال‌احمر) باشد، ارائه گواهی تعهد کسر اقساط از  سازمان مربوطه به همراه ارائه فیش حقوق و حکم کارگزینی، و در صورتیکه مانده حقوق نامبرده  کفایت کند، نیازی به اخذ ضامن نیست.

2- ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی (نظیر شهرداری‌ و بنیاد، کمیته امداد، هلال‌احمر)، کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و …

3- ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد.

4- ضمانت یک نفر دارنده حساب جاری فعال و خوش‌حساب که به تایید و تشخیص شعبه پرداخت‌کننده رسیده باشد.

5- در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تایید شود (ممهور به مهر شورا) .

اما با این دستورالعمل، برخی از بانک‌ها در اقدامی عجیب و قابل توجه به متقاضیان دریافت اعلام می‌کنند که الزاما باید دو کارمند برای ضمانت تسهیلات بیاورند. نکته دیگر این‌که به مشتریانی که برای دریافت مراجعه می‌کنند، می‌گویند خود شما باید فیش حقوقی داشته باشید.

در این میان، این بانک‌ها در مقابل انتقاد متقاضیان نسبت به این شرایط و تضاد آن با دستورالعمل و شرایط سامانه عنوان می‌کنند: «آنها برای خودشان می‌گویند، ما ما اصلا قبول نمی‌کنیم و برای ما مهم نیست.»

در عین حال، بانک‌ها با متقاضیان نیز چندان مناسب نبوده و اغلب با ناخوشایندی زوجین را بدرقه می‌کنند.

با این اوصاف، در شرایط کنونی به نظر می‌رسد بانک‌ها بیشتر به ادامه رفتارهای گذشته خود امید دارند و به سنگ‌اندازی‌های خود ادامه می‌دهند.

 

 

مریم فکری

yamahdi

اللهم عجل لولیک الفرج

سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عج) و شادی روح اموات و پدر تازه درگذشته این حقیر صلوات

نظرات و ارسال نظر