ایران16 / اخبار / خواندنی و دیدنی / طرز تهیه “شوید پلو” با نکات تکمیلی و ترفند های خاص خوشمزه شدن
شوید پلو

طرز تهیه “شوید پلو” با نکات تکمیلی و ترفند های خاص خوشمزه شدن

” به عنوان پلو پایه می تواند با سایر فراورده های گوشتی مثل مرغ، ماهی، تن ماهی و… و حتی ماست موسیر یا سالاد مصرف شود و ترکیب آن به صورت شوید باقالی بسیار خوش طعم و لذیذ است.

مواد لازم شوید پلو با ته دیگ خوشمزه

  • شوید تازه خرد شده   1/5 پیمانه
  • برنج  3 پیمانه
  •  نمک   به مقدار لازم
  •  روغن  به میزان لازم
  •  سیب زمینی یا نان لواش برای ته دیگ

ابتدا برنج را با آب کاملا تمیز میشوییم  و با آب و نمک خیس می دهیم .سپس در یک  قابلمه ی مناسب که بیشتر از نصف آب پر کردیم روی حرارت قرار میدهیم تا آب به جوش بیاید و بعد از جوش آمدن آب 2 قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه میکنیم .شوید پلو

شوید پلو

شوید پلو

طرز تهیه شوید پلو

آب برنج شسته شده را که از چند ساعت قبل خیس داده بودیم  خالی میکنیم و داخل قابلمه آب جوش می ریزیم  و هم میزنیم . بعد از 2 دقیقه جوشیدن برنج ها شوید های خرد شده را داخل قابلمه ی برنج میریزیم و با هم زدن کاملا برنج و شوید ها را مخلوط میکنیم و اجازه میدهیم برنج ها در حالت نیم پز در آب باقی بمانند .

شوید پلو با سیب زمینی

طرز درست کردن شوید پلو

حدودا  8 دقیقه ای طول میکشه که برنج ها به حالت نیم پز بشن و با تست کردن و فشار دادن برنج لایه انگشت ها میتوانیم از میزان پخت برنج مطمئن شویم .سپس برنج ها را از روی حرارت برمیداریم و به داخل آبکش میریزیم تا آب برنج جدا شود.برنج را در داخل آبکش خیلی هم نزنید تا برنج ها شکسته و خمیر نشوند.

نحوه درست کردن شوید پلو

چگونه شوید پلو درست کنیم ؟

و حدود 2 الی 3 دقیقه اجازه بدید تا آب برنج از داخل آبکش کشیده شود.قابلمه را روی حرارت میگذاریم و با 3 قاشق روغن و ته دیگی که برای این غذا در نظر دارید  تمام ته قابلمه را می پوشانیم. و بعد برنج ها را داخل قابلمه می ریزیم . و روی سطح  برنج ها نصف لیوان آب و نصف لیوان روغن میریزیم و شعله گاز را روی حرارت ملایم رو به پایین قرار بدهید و با دم کنی در قابلمه را مب بندیم  و اجازه می دهیم برنج دم بکشد.

عکس شوید پلو

طرز پخت شوید پلو

که حدود 45 دقیقه تا یک ساعت زمان میبرد.. برای زیبا تر شدن ته دیگ برنجتان  میتوانید از چند شاخه شوید تازه برای زیر سیب زمینی یا نانتان استفاده کنید.

نکات تکمیلی در مورد شوید پلو

شوید پلو جزو پلو و چلو میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت و 0 دقیقه میباشد .
شوید پلو را می توانید در وعده نهار – شام – سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری – میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .