خانه / سبک زندگی / گردشگری / کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)
مهره مار اصل
خرید کلمن شیشه ای شیردار طبقه ای ارزان اینترنتی انلاین پستی

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

ها در عجیب در

یکی از باستانشناسان گفته در شهر شهداد تمام نمادهای یک تمدن غنی وجود دارد از کشاورزی تا صنعت و ساخت و ساز و گورستان و ساخت وسایل زندگی.

 

به گزارش تالاب هم اکنون نیز قسمتی از این شهر کهن برای بازدید علاقمندان در معرض دید عموم قرار گرفته شده است اما اوج شگفتی این شهر این است که شهر شهداد شهری برای انسان‌هایی با قد کمتر از یک متر ساخته شده بود.نام شهر کوتوله های شهداد بارها شنیده شده است. این شهر در حاشیه جنوبی کویر لوت و در شهر کهن شهداد قرار گرفته است.

 

داستان تمدن شهداد که بعدها نام خبیص بر  آن گذاشته شد زمانی آغاز شد که سفالینه هایی در اطراف شهر شهداد رفته رفته سر از خاک برآورد و پس از گزارشهای محلی در سال ۱۸۴۶ نخستین فصل کاووش در این منطقه انجام شد و نتیجه‌اش کشف یکی از بزرگترین تمدن‌های بشری بود. در همین کاوشها بود که شهری تاریخی نیز سر از خاک برداشت شهری که تعجب همگان را برانگیخت.

 

حضور گردشگران خارجی در شهر کوتوله های شهداد

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

اما مردم به یکباره شهر را ترک کرده اند و از شهداد رفته اند دلیل این مسئله نا مشخص است نکته اینکه مردم برای بازگشت به شهر امید داشته اند زیرا درب ها را با خشت بسته اند و وسایل و اجناس ارزشمند سرجای خود نگه داشته شده است.بدون شک آنها می‌خواستند که پس از مدتی باز گردند اما این امر هیچ گاه روی نداده است.

حتما بخوانید :   راز حضور زنان بی حجاب در مراسمی در ایران /عکس

 

پیکره کشف شده در کرمان که به کوتوله ها نسبت داده می شود

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

روستایی نیز در آن سوی کویر به نام ماخونیک دقیقا با مشخصات شهر شهداد بنا شده است.در واقع گویی تمدنی که ما گمان می کنیم هیچ گاه وجود نداشته هم اکنون در روستای ماخونیک در آن سوی کویر لوت و در استان خراسان جنوبی و هم مرز با افغانستان در حال زندگی هستند.

 

از ماخونیک به عنوان روستای لی لی پوتهای یاد می شود مکانی خارق‌العاده که قد بلندترین مردمانش به زحمت به یک متر و ۴۰ سانتیمتر می‌رسد.کوچه ها، خانه و دربهای بسیار کوچک این شهر مکانی عجیب را برای زندگی این مردمان فراهم کرده است که با کمی تدبیر میتوان آن را با شهر کوتوله‌های شهداد کرمان مقایسه کرد.

 

ارتفاع دیوارهای و خانه های این روستا به زحمت به ۱٫۵ متر می رسد  و دقیقا برای انسانهایی ساخته شده است که قد بسیار کوتاهی دارند.

 

روستای ماخونیک

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

نمایی از یک خانه در ماخونیک

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

قد ماخونیکی‌ها در سالهای اخیر بلند تر شده است

 

وی جامعه ماخونیک را تا حدود زیادی دست نخورده دانست و گفت: قد مردم این روستا تا چندی قبل بسیار کوتاه تر از اکنون بوده و به مرور زمان با تداخل جمعیتی و با دیگر اقوام قد مردم نیز کمی بلند تر شده است.

حتما بخوانید :   دستور تهیه ماهی شکم پر

 

نکته قابل توجه اینکه گفته می شود این تمدن پنج هزار سال قدمت دارد و با شهر کوتوله های شهداد هم عصر است و دور از انتظار نیست که این دو تمدن با هم در ارتباط بوده اند.

 

یک مرد قد کوتاه از اهالی ماخونیک

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

نمایی از درب ورودی یک خانه در ماخونیک

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران (عکس)

کوتوله ها در شهر عجیب در ایران

اگر به شهر شهداد بروید تمام وسایل زندگی و ساختار امکانات و ابنیه آنها کوچک و برمبنای قد خودشان و کاربرد روزانه ساخته شده است و همین وضعیت دقیقا در ماخونیک نیز وجود دارد.با وجود این روستا وجود افسانه شهر کوتوله ها در کرمان قوت می گیرد و می توان این دو تمدن را با یکدیگر مقایسه کرد.

 

 

منبع : talab.ir

 

 

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای

مطلب پیشنهادی

عکس های جدید بازیگران , چهره ها , هنرمندان

عکس های جدید بازیگران +اخبار داغ چهره ها آخرین عکس های بازیگران و ستاره های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *