1

بیمارگونه همسرتان را چک می‌کنید؟

  • ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۵:۱۰

باما صادق باشید. نمی‌توانید بگویید که حسود نیستید و در زندگی مشترک یا اجتماعی‌تان، هیچ‌وقت احساس عمیق اما ناخوشایند حسادت را تجربه نکرده‌اید. اغلب ما کم و بیش با این احساس آشنا هستیم اما نکته همین‌جاست. شما کمی حسادت دارید یا اینکه در آن غرق شده‌اید؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سؤال را پیدا کنید، به […]

حسادت در زندگی,زندگی مشترک ,مهارت‌های ارتباطی

باما صادق باشید. نمی‌توانید بگویید که حسود نیستید و در زندگی مشترک یا اجتماعی‌تان، هیچ‌وقت احساس عمیق اما ناخوشایند حسادت را تجربه نکرده‌اید. اغلب ما کم و بیش با این احساس آشنا هستیم اما نکته همین‌جاست. شما کمی حسادت دارید یا اینکه در آن غرق شده‌اید؟

اگر می‌خواهید پاسخ این سؤال را پیدا کنید، به سؤال‌های زیر صادقانه پاسخ دهید. پاسخ سؤالات شما می‌گوید حسادت از رابطه شما محافظت می‌کند یا اینکه به خطری جدی برای زندگی مشترک‌تان تبدیل شده است.

حسادت در زندگی,زندگی مشترک ,مهارت‌های ارتباطی

چه نمره‌ای می‌گیرید؟
به جواب‌های «الف» امتیاز 2 و به جواب‌های «ب» امتیاز يك بدهید. حالا امتیازهای‌تان را با هم جمع کنید. از صفر تا 20 چه نمره‌ای گرفته‌اید؟ وقت آن رسیده که نمره‌تان را با پاسخ‌های زیر مقایسه کنید و ببینید کجاي کار هستيد.

12تا20: حسادت یا آن چیزی که خودتان اسمش را غیرتی بودن می‌گذارید، همه زندگی شما را در اختیار خود گرفته و به تهدیدی جدی برای رابطه‌تان تبدیل شده است. اگر هرچه زودتر از یک مشاور خانواده وقت نگیرید و نگاه‌تان را تغییر ندهید، خیلی زود با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو خواهید شد.

8تا11: حسادت در زندگی شما یک مشکل است اما می‌توانید با مدیریت ذهن و آموختن مهارت‌های ارتباطی، سهم آن را آرام‌آرام کمتر کنید. اگر چنین امتیازی گرفته‌اید، خواندن کتاب‌های روانشناسی و زوج‌درمانی را به شما توصیه می‌کنیم. سری به شهر کتاب بزنید و از مشاور کتابفروشی بخواهید تاثیرگذارترین توصیه‌هایی که به کار زوج‌های جوان می‌آید را به شما معرفی کند.

4تا7: شما آنقدرها هم که فکر می‌کنید حسود نیستید. کافی است نامزدتان را بیشتر بشناسید و در جریان رابطه، اعتماد متقابل را تقویت کنید. یک رابطه خوب و متعادل و از سوی دیگر تلاش خودتان، می‌تواند شما را از شر این تردیدها خلاص کند.

صفر تا3: شما اندکی حسود هستید اما این میزان حسادت نمی‌تواند مشکل بزرگی را در رابطه شما ایجاد کند. تصور می‌کنیم بیشتر از آنکه این تردید به رابطه شما لطمه بزند، کمی هوشیار نگاه‌تان می‌دارد و نمی‌گذارد تهدیدهای کوچک و بزرگ میان شما و نامزدتان فاصله بیندازد.

به‌جای گیر دادن به او عشق بدهید
به جاي آنكه همسرتان را با حساسيت‌هاي آزار دهنده به زندگي مشترك اميدوار كنيد، عشق‌تان را به او نشان دهيد. گفتن دوستت دارم شايد موثرترين و ساده‌ترين راه باشد اما بد نيست گاهي بي بهانه برايش هديه بخريد يا با لبخند پشت در به استقبالش برويد. حل كردن مشكلات زندگي مشترك را براي فردا نگذاريد. هرشب پيش از خوابيدن اختلافات را حل كنيد و هرگز به‌دليل دلخوري از همسرتان، جاي خواب‌تان را جدا نكنيد.

 

حسادت گاهي ناشي از احساس خود كم بيني است كه در زندگي شما ريشه دوانده، پس بهتر است توانايي‌هاي خود را تقويت كنيد تا تصور اينكه هر زني توانايي تصاحب زندگي شما را دارد از سرتان بيرون رود. در این مورد هرچه بگوييم كم گفته‌ايم؛ شما و همسرتان مي توانيد با كمك جلسات مشاوره خانواده خود و يكديگر را بيشتر بشناسيد. نيازي نيست كه حتما كارد به استخوان شما برسد تا سراغ مشاور برويد. حتي در شيرين‌ترين لحظات زندگي‌تان هم مشورت با يك روانشناس مي تواند راهگشا باشد.

منبع:مجله سیب سبز

 

لینک کوتاه : https://www.iran16.com/?p=5780
  • 392 بازدید

برچسب ها

ثبت دیدگاه