فال حافظ

فال حافظ

طریقه گرفتن فال حافظ:

نیت کننده معمولاً در هنگام تفأل از دیوان حافظ، او را به عزیزترین کسانش یعنی به خداوند و معشوقه اش (شاخ نبات) قسم می دهد. این قسم معمولاً به این شکل ادا می شود: ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی. ضمن اینکه شاید بهتر باشد برای شادی روح حافظ، صلوات یا فاتحه ای نثار نماییم.

 

فال حافظ شیرازی نیت کنید

فال حافظ  و گرفتن فال برای خیلی از آدمهای دور و بر ما اهمیت بسیاری دارد، این روزها حداقل یک دیوان حافظ در هر خانه ای پیدا می شود. و مردم طبق آموخته های کهن خودشان و طبق سنت آباء و اجدادی در مراسم مختلف از قبیل عید یا شب یلدا و مراسم دیگر دیوان حافظ را باز کرده و به آن تفال می زنند. اما باید بدانیم که گرفتن فال حافظ سلسله مراتبی دارد که یقینا خیلی از مردم اطلاعات کافی در مورد آن ندارند و نمیتوانند به خوبی فال حافظ بگیرند . اکنون نحوه صحیح گرفتن فال حافظ را به شما آموزش می دهیم .

فال حافظ با معنی و تعبیر

فال حافظ با معنی و تعبیر

گام اول : نیت کردن برای گرفتن فال حافظ

قدم اول نیت گیرنده ی فال است ، آیا اصلا شما به فال حافظ اعتقاد دارید ؟ اول تکلیف خود را با خودتان مشخص کنید و بعد سراغ حافظ بروید. در صورتی که به حافظ اعتقاد دارید ، نیت خود را از دل بگذرانید و مثلا بگویید ، فلان کار را انجام بدهم خوبست یا خیر . اگر هم اعتقاد ندارید که وقت خودتان و حافظ را بیهوده تلف نکنید .

گام دوم: قرائت فاتحه به روح حافظ

از زمانهای قدیم مرسوم بوده که بر سر مزار حافظ شمع روشن می کردند و بعضی ها هم نبات پخش می کردند . و بعد شروع به خواندن فاتحه ای برای حضرت حافظ می نمودند . امروزه که امکان مراجعه حضوری بر سر مزار و خواندن فاتحه از نزدیک ، کمی سخت شده ، می توانید از راه دور به نیت حافظ فاتحه ای نثارش کنید .

گام سوم:قسم دادن حضرت حافظ

حالا به مرحله نیت کردن برای گرفتن فال حافظ و قسم دادن حافظ می رسیم تا به اصطلاح ایشان را در رودربایستی قرار دهید و یک پاسخ آنچنانی و واضح و مبرهن ، که هر انسان عامی و کم سوادی هم متوجه آن پاسخ بشود ، را از زبان خواجه حافظ بشنویم .

هر کس به تناسب میل شخصی اش حافظ را به چیزی سوگند می دهند . مثلا بعضی ها می گویند : ای حافظ شیرازی ، تو محرم هر رازی برمن نظر اندازی ، من طالب یک فالم ، تو را به شاخ نباتت قسم فال من را راست بگو. و چیزهای دیگر که هم قافیه باشد . بعضی ها هم به جای معشوقه ی حافظ ، یا همان شاخ نبات معروف ، او را به شاه شجاع قسم میدهند . شاه شجاع یکی از حاکمان شیراز در عهد حافظ بود که رابطه خوبی با هم داشتند.

گام چهارم: باز کردن سرکتاب

پس از مراحل بالا، نوبت به خواندن شعر خواجه حافظ شیرازی می رسد . کافی است با حضور کامل قلب ، انگشتان دست خود را در لای کتاب لمس کنید و یک صفحه را به انتخاب خود باز نمایید . فقط باید کتاب حافظ شما نو باشد ، که هر دفعه روی یک سری صفحات تکراری باز نشود . بعضی ها پاک بودن بدن گیرنده ی فال و حتی وضو گرفتن را جهت حضور بیشتر قلب ، توصیه می کنند ، که خالی از لطف نیست . ولی تجربه ی چندین و چند ساله نشان داده است که تمرکز و  حضور قلب در گرفتن فال حافظ حرف اول را می زند !

اگر کاملا تمرکز داشته باشید و به چیزی غیر از نیت خود ، در آن لحظه فکر نکنید ، مطمئن باشید که نتیجه فال حافظ شما درست از آب بیرون می آید.

گام پنجم: گرفتن فال حافظ

طبق سنت قدیمی ها ، از بین دو صفحه ای که روبروی ما باز شده ، معمولا به اولین شعر موجود در صفحه سمت راست کتاب مراجعه می کنیم و آن غزل را به عنوان فال خود تلقی می کنیم. اگر بالای صفحه سمت راست غزلی باشد که از ابتدا شروع نشود ؛ باید به صفحه قبلی مراجعه کنیم . و از ابتدای همان غزل را بخوانیم . معمولا در این غزل بیت یا ابیاتی هستند که جواب فال ما می باشند .

گرفتن فال حافظ

تصویری از حافظ و شاخ نبات و کتاب فال حافظ

شاهد فال حافظ

مورد بعدی که به عنوان شاهد فال معروف است ، به این صورت است که به غزل بعدی مراجعه می کنیم و یکی از بیت های یک ، سه و یا پنج را به عنوان شاهد فال حافظمان می خوانیم . معمولا شاهد فال ، مطالب غزل قبلی که فال ما بود را مجدد تایید و تکرار میکند . حواستان باشد اگر حضور قلب داشتید ، همان یک بار فال گرفتن برای یک موضوع کافیست . و نیازی به تکرار قسم دادن حافظ و اصرار بر گرفتن فال تکراری نیست.

چگونه فال حافظ مان را تعبیر و تفسیر کنیم؟

بعضی از کتاب های فال حافظ خودشان تعبیری کوتاه در انتهای هر غزل نوشته اند . البته اگر کتاب شما تعبیر ندارد ، چه بهتر . چون مهم برداشت شخصی هر کس از متن اشعار حافظ است . و تعابیر از پیش نوشته شده ممکن است به اصل نیت شما ارتباط چندانی نداشته باشند

در مورد حضرت حافظ بیشتر بدانیم

فال حافظ ، اثری جاودان از خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین  مشهور به حافظ شیرازی  که در سال ۷۲۷  هجری قمری  متولد و در سال ۷۹۲  چشم از جهان فرو بست . وی القابی همچون  ، لسان‌الغیب، ترجمان الاسرار ، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا  داشته است ، حافظ شاعر بزرگ قرن هشتم ایران مصادف با قرن چهاردهم میلادی بود. تقریبا اکثر اشعال حضرت حافظ غزل هستند که در دنیا به غزلیات حافظ مشهورند ، و در فال حافظ به همان غزل ها اکتفا کرده و با آنها فال حافظ می گیرند .

دیوان حافظ

در توصیف دیوان حافظ با ید بگوییم که مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل زیبا ، چند قصیده ، دو مثنوی و چندین رباعی و قطعه در آن موجود میباشد .

دیوان حافظ تا به امروز بیش از چهارصد بار در شکل های مختلف و به زبانهای مختلف در دنیا به چاپ رسیده است .

دیوان حافظ

فقط افراد بالای هجده سال وارد شوند +18

فیلم جفت گیری اسب های تزئینی

فیلم رابطه جنسی +18 (کلیک نکنید)

اینستاگرام ما +18 فقط