خانه / اخبار / احتمال تغییر در الگوی سربازی
مهره مار اصل

احتمال تغییر در الگوی سربازی

9211 1t161 احتمال تغییر در الگوی سربازی
اخبار اجتماعی – احتمال تغییر در الگوی سربازی
رئیس پلیس کشور احتمال تغییر در الگوهای سربازی را ممکن دانست و گفت: باید روی الگوهای مختلف کار کرده و آنان را بهینه کنیم،‌ اما این امر باید تدریجی به پیش رود.
سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در “همایش ملی خدمت سربازی” با بیان اینکه مجلس نباید محرومیت‌های اجتماعی را به گونه‌ای کاهش دهد که سربازی نرفتن برای گروه‌های برخوردار هزینه کمتری داشته باشد، خاطر نشان کرد: متاسفانه گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود که هزینه سربازی نرفتن برای گروه‌های برخوردار در جامعه کاهش می‌یابد و آنان میلی برای رفتن به سربازی ندارند.
وی استفاده از سربازان در کارهای خدماتی نظیر جارو کردن، حضور در آبدارخانه و … را نیز از اقداماتی دانست که باید در دوران سربازی رفع شود و افزود: البته این موضوع بسیار کمتر شده و خود ما که در گذشته از سربازان برای جارو کردن استفاده می‌کردیم، امروزه دستگاهی خریدیم که این کار توسط این دستگاه انجام می‌شود.
فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه باید کارهایی که سرباز با انجام آن، احساس تحقیر شدن می‌کند، حذف شود گفت: البته عده‌ای از سربازان نیز ترجیح می‌دهند تا در آبدارخانه رئیس فعالیت کنند و پست شبانه ندهند که این موضوع نیز باید اصلاح شود.
وی با اشاره به سهمیه‌هایی که برای سربازان نیز در نظر گرفته می‌شود، خاطر نشان کرد: سهمیه‌هایی برای سرباز معلم، سرباز پزشکان و … در نظر گرفته می‌شود که آن را در اختیار دستگاه‌های متقاضی قرار می‌دهیم، اما برخی از سهمیه‌ها که در گذشته نیز وجود داشت نظیر سرباز بلیت پاره‌کن در اتوبوس‌ها معنایی ندارد و باید حذف شود و اصلا لزومی ندارد سربازی که باید بنیه دفاعی کشور را تامین کند، برای بلیت پاره‌ کردن در اختیار اتوبوسرانی قرار بگیرد.
احمدی‌مقدم با بیان اینکه ایجاد استثناءها سبب ایجاد حس تبعیض میان سربازانی که در پایگاه‌های مرزی فعالیت می‌کنند، می‌شود خاطر نشان کرد: اختصاص سهمیه به دستگاه‌های مختلف نباید آنقدر استثناء بخورد تا بنیه دفاعی کشور تحت تاثیر آن واقع شود.
۴۰ درصد سربازان بالای دیپلم‌اند
فرمانده ناجا با بیان اینکه در یکی دو سال قبل حدود ۴۰ درصد سربازان دارای مدرک تحصیلی بالای دیپلم بودند، گفت: فکر می‌کنم در آینده این امر بیشتر شده و حتی به ۷۰ درصد نیز برسد.
لزوم توجه به فعالیت سربازان مرتبط با رشته‌های تحصیلی‌شان
وی درباره فعالیت سربازان در رابطه با رشته‌های تحصیلی‌شان نیز گفت: این امکان در رابطه با گروه‌های پزشکی به شکل ۱۰۰ درصد انجام شده، اما در بحث‌های دیگر امکان اجرای ۱۰۰ درصدی آن را نداریم. اما با توجه به اینکه ممکن است سرباز حین دو سال خدمت، بسیاری از مباحث را فراموش کند، بنابراین باید تا حد ممکن به این موضوع توجه شود.
کاهش زاد و ولد و آمار مشمولان خدمت سربازی
احمدی‌مقدم، کاهش زاد و ولد و آمار مشمولان خدمت سربازی را نیز از دیگر علت‌ها برشمرد و گفت: در گذشته سالانه حدود ۹۰۰ هزار مشمول داشتیم و الان مشمولان به حدود ۶۵۰ هزار تن در سال رسیده و به نظرم تا یکی دو سال آینده در عدد ۶۰۰ هزار مشمول در سال ثابت باقی خواهیم ماند که البته حدود ۱۰ درصد از این افراد نیز به علت مشکلات آماری، ثبت احوالی و … کاهش می‌یابد.
وی اضافه کرد: بنابراین بدیهی است معافیت‌هایی که به سربازان تعلق می‌گیرد باید در زمانی که ۹۰۰ هزار مشمول داشتیم، با زمانی که ۶۵۰ هزار مشمول داریم، متفاوت باشد. از سوی دیگر تهدیداتمان نیز کم نشده و درست است که در جنگ نیستیم، اما در شرق و غرب کشورمان محیط‌های امنیتی وجود دارد که باید همواره از آمادگی کامل برخوردار باشیم.
کاهش ۱۰ هزار نفری سربازان ناجا در آینده
فرمانده ناجا با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا سطح حرفه‌ای یگان‌هایمان را ارتقا دهیم،‌ خاطر نشان کرد: در ناجا تلاش ما بر این است که به دنبال افزایش قدرت آموزش و غنی‌سازی سربازی باشیم و به طوری که در آینده ۱۰ هزار تن از سربازان این نیرو بدون اینکه خللی در خدمات ایجاد شود، کاهش پیدا می‌کند.
وی اضافه کرد: غنی‌سازی خدمت سربازی یعنی اینکه خودمان بیاییم شرایطی را ایجاد کنیم که مشکل اخلاقی سربازان حل شود و اگر سیگار می‌کشند، آن را کنار بگذارند.
احتمال تغییر در الگوی سربازی
فرمانده ناجا با بیان اینکه با احتساب این موارد، احتمال تغییر در الگوی سربازی نیز می‌تواند متصور باشد، گفت: الگوی بسیج به عنوان یکی از این الگوهاست و همچنین می‌توان به جای اینکه افراد پیوسته به سربازی بروند، سربازی را گسسته کرد و مثلا در سه دوره هشت ماهه هر فرد به سربازی اعزام شود. همانطور که در سوئیس نیز مشمولان در ۲۰ دوره یک ماهه لباس سربازی پوشیده و به کشورشان خدمت می‌کنند.
احمدی‌مقدم با بیان اینکه ما می‌توانیم روی این الگوها کار کنیم، اضافه کرد: تغییر در الگوی سربازی باید در کمیت، کیفیت و … و به شکل تدریجی صورت بگیرد.
وی الگوی پیمانی خدمت سربازی را نیز از دیگر الگوها توصیف کرد و گفت: خدمت پیمانی نیز از دیگر الگوهاست و ما باید الگوهایمان را بهینه کنیم اما تاکید می‌کنم که این راهکارها باید تدریجی باشد و نمی‌توانیم با راهکاری انقلابی و یک شبه در رابطه با سربازی تصمیم بگیریم.
فرمانده ناجا با اشاره به تهدیدات داخلی و خارجی که در کشور وجود دارد، گفت: همچنین با تهدیدات گسترده‌ای نیز ماهواره، فضای مجازی و غیره به نظرم باید سربازی را ارتقا دهیم.
احمدی‌مقدم، مسؤلیت‌پذیری، اعتماد به نفس و غیره را از کارکردهای سربازی دانست و گفت: باید دوران سربازی به گونه‌ای باشد که اگر فردی سیگاری بود، شناسایی شده و مجبور به ترک شود.
اخبار اجتماعی –  خبرگزاری ایسنا
احتمال تغییر در الگوی سربازی
به این پست امتیاز دهید.
بدون رای
خرید کلمن شیشه ای شیردار طبقه ای ارزان اینترنتی انلاین پستی

مطلب پیشنهادی

تجاوز جنسی به دختر باکره دانشجو در حمام خانه

تجاوز جنسی به دختر باکره دانشجو در حمام خانه دختر دانشجو که از شیراز به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *