خانه / سینما / اخبار فرهنگی و هنری / اصغر فرهادی و دخترش در کاخ جشنواره فیلم فجر
مهره مار اصل
خرید کلمن شیشه ای شیردار طبقه ای ارزان اینترنتی انلاین پستی

اصغر فرهادی و دخترش در کاخ جشنواره فیلم فجر

اصغر فرهادی و دخترش در کاخ جشنواره فیلم فجر + تصاویر
اصغر فرهادی کارگردان برگزیده‌ اسکار که برای تماشای «خانه پدری» به همراه دخترش سارینا در کاخ ‌ فیلم فجر حضور پیدا کرد، درباره چینش فیلم‌ها در این دوره از اظهار کرد: من خیلی گرفتار بودم و نتوانستم…

 

اصغر فرهادی گفت: فیلم «خانه پدری» خیلی خوب بود و من آن را خیلی دوست داشتم.این کارگردان برگزیده‌ی اسکار که شامگاه 19 بهمن ماه برای تماشای «خانه پدری» در کاخ جشنواره‌ی فیلم فجر حضور پیدا کرد، درباره چینش فیلم‌ها در این دوره از اظهار کرد: من خیلی گرفتار بودم و نتوانستم بقیه فیلم‌ها را به غیر از «خانه پدری» ببینم باید سر فرصت و با آرامش فیلم‌ها را دید.

کارگردان «جدایی نادر از سیمین» همچنین درباره رنگ و بوی این دوره از جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های این دوره این است که کارگردانانی از نسل‌های مختلف در این جشنواره کنار هم هستند. ویژگی‌ دیگر جشنواره هم این است که بعد از یک دوره خیلی سخت و خیلی بسته‌ای که وجود داشت، فضایی به وجود آمده که شور جدیدی در جشنواره ایجاد شده است که این شور در میان سینماگران و مردم دیده می‌شود اما طبعا فیلم‌ها برای سال‌های قبل‌تر هستند.

نظر فرهادی درباره کارگردانانی که سعی می‌کنند راه او را بروند
کارگردان «جدایی نادر از سیمین» در پاسخ به پرسشی درباره ادامه راه فیلمسازی اصغر فرهادی توسط بعضی از کارگردانان جوان بیان کرد: من چون آن فیلم‌ها را ندیده‌ام، نمی‌توانم چیزی بگویم. ضمن آنکه نباید هر فیلمی که قصه‌گو بود و درامی داشت یا معمایی را مطرح می‌کرد، سریع به این موضوع متهم کرد.

وی افزود: من آن فیلم‌ها را ندیده‌ام که بخواهم درباره‌ی آن‌ها قضاوت کنم اما اینکه هر فیلمی که شرایطی که گفتم داشت را بگوییم کلیت نگاه آن فیلمساز، شبیه من است، نوعی بی‌انصافی در حق زحماتی است که آن فیلمسازان می‌کشند.

http://iran16.com/wp-content/uploads/p18g9rr9qd1lf36gnjitn1ol34.jpg
http://iran16.com/wp-content/uploads/asghar-farhadi-film-92-fajr-festival1.JPG
http://iran16.com/wp-content/uploads/asghar-farhadi-film-92-fajr-festival2.JPG

دوست دارم فیلم بعدی‌ام در باشد اما …
اصغر فرهادی همچنین درباره وضعیت فیلم بعدی‌اش گفت: خیلی دلم می‌خواهد که فیلم بعدی‌ام در ایران باشد و تلاشم هم این است اما قراردادی از قبل دارم که باید آن را انجام بدهم که در خارج از کشور است. تلاشم این است که در فرصت بین این روز‌ها تا شروع آن پروژه، زمانی ‌پیدا کنم که بتوانم فیلمی را در ایران بسازم‌ اما امروز که اینجا هستم، به نظرم می‌رسد که خیلی این کار میسر نیست و فیلم بعدی در خارج از کشور و اروپا ساخته خواهد شد و بعد به ایران برمی‌گردم.

حتما بخوانید :   تیپ جدید سحر قریشی در جشنواره +عکس

وی در عین حال خاطرنشان کرد: من هیچ زمانی، داخل و خارج ایران را تقسیم نمی‌کنم. هر قصه‌ای که فکر کردم، قصه مناسبی است و دوستش دارم را می‌سازم اما در هر صورت میل قلبی‌ام این است که در ایران کار کنم.

تماشاگر در اعتراض آزاد است اما…
کارگردان «گذشته» که در حاشیه‌ی نمایش فیلم «خانه پدری» در میان خبرنگاران سخن می‌گفت، همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سوت و کف زدن‌های اعتراض‌امیز در سالن نمایش بعضی از فیلم‌ها گفت: ممکن است تعداد زیادی از تماشاگران در سالن یک فیلمی را دوست نداشته باشند و تعداد خیلی اندکی باشند که از آن لذت ببرند، به نظرم این کار، مزاحمت برای افرادی است که با فیلم ارتباط برقرار کرده‌اند بنابراین فکر می‌کنم رفتار منطقی این است که اجازه بدهیم فیلم تمام شود و بعد کاملا تماشاگر آزاد است که حتی به فیلم بتازد.

وی خاطرنشان کرد: همه تماشاگران از یک زاویه به فیلم نگاه نمی‌کنند. ممکن است در یک فیلم، شما چیزی پیدا کنید که با آن ارتباط برقرار کنید و لذت ببرید اما همه آدم‌هایی که اطراف شما نشسته‌اند از آن فیلم متنفر باشند. به نظرم به احترام آن یک نفری که از فیلم لذت می‌برد، بهتر است که اگر فیلم را دوست نداریم، سالن را ترک کنیم یا نظرمان را بنویسیم.

فرهادی در عین حال با تاکید بر اینکه «نمی‌خواهم تماشاگر را محدود کنم» گفت: به همان اندازه که تماشاگر فیلمی را تشویق می‌کند، نمی‌شود از او انتظار داشت که همه چیز برایش گل و بلبل باشد. این حق طبیعی یک تماشاگر است که یک فیلم را دوست نداشته باشد و حتی نسبت به فیلمی تند بشود.فیلمساز اصلا نمی‌تواند انتظار داشته باشد که همه رفتار‌ها با او گل و بلبل باشد.

http://iran16.com/wp-content/uploads/asghar-farhadi-film-92-fajr-festival3.JPG

کارگردان «گذشته» همچنین خاطرنشان کرد:در جشنواره‌های مختلفی که من می‌روم آنطور که می‌گویند من تاحالا ندیده‌ام که فیلمی را هو کنند. شاید در بعضی از فستیوال‌ها در گذشته چنین اتفاقی افتاده اما این اتفاق زیادی در رسانه‌ها درشت شده است.

حتما بخوانید :   واکنش شدید پولاد کیمیایی از پوشش بازیگران

فرهادی با بیان اینکه این رفتار را به عنوان یک اصل نپذیرید، اظهار کرد: این اخلاق به نظرم خیلی چیزی نیست که آن را به عنوان یک اصل بپذیریم. این باعث می‌شود که فیلمساز و گروهش که در آن شرایط سخت مملکت که خودمان می‌دانیم، کار کرده‌اند و برای اولین نمایش، فیلم‌شان شوق و ذوقی دارند با این رفتار خیلی اذیت بشوند.

این کارگردان سینمای ایران در پایان با تاکید بر اینکه نشستن عوامل تولید یک فیلم در کنار منتقدان برای تماشای فیلم‌شان اشتباه است، گفت: در هیچ کجای دنیا، در نمایش‌هایی که برای رسانه‌ها و منتقدان است، گروه سازنده فیلم اجازه حضور در سالن را ندارند. من تاکنون فیلمم را در جشنواره‌ای با منتقدان ندیده‌ام. یعنی اینکه من نباید در سالن باشم تا آن‌ها برای اظهارنظر، احساس آزادی کنند. اینجا شاید به دلیل اینکه هم منتقدان و هم مردم در سالن حضور دارند این اتفاق پیش می‌آید.

اصغر فرهادی در پایان اظهار امیدواری کرد: این مساله در سال‌های آینده حل شود و گروه سازنده فیلم همزمان با منتقدان که نگاه دقیق‌تری دارند در سالن نباشند و جلسه پرسش و پاسخ هم با یک تاخیر برگزار شود.

منبع: isna.ir

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای

مطلب پیشنهادی

عکسهای حجاب بازیگران زن در جشنواره فیلم فجر که جنجال ساز شد

در این مطلب عکس های منتشر شده از پوشش بازیگران زن در جشنواره فجر ۹۶ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *