خانه / عکس بازیگران / چهره ها در مراسم تشییع “عباس کیارستمی” + تصاویر
مهره مار اصل
عباس کیارستمی , مراسم تشییع عباس کیارستمی , خاکسپاری عباس کیارستمی , فوت عباس کیارستمی , بازیگران زن ایرانی , بازیگران در مراسم تشییع عباس کیارستمی
عباس کیارستمی , مراسم تشییع عباس کیارستمی , خاکسپاری عباس کیارستمی , فوت عباس کیارستمی , بازیگران زن ایرانی , بازیگران در مراسم تشییع عباس کیارستمی

چهره ها در مراسم تشییع “عباس کیارستمی” + تصاویر

مراسم تشییع پیکر عباس کیارستمی

مراسم تشییع پیکر عباس کیارستمی از ساعت 8:30 امروز از مقابل ساختمان کانون آغاز شد.

طبق تصمیم خانواده ایشان و اعضای ستاد برگزاری از آنجا که این هنرمند افتخارآفرین اولین فیلم هایش را در کانون پرورش فکری ساخته است قرار بر این شد که آیین بدرقه از مقابل ساختمان کانون در خیابان حجاب برگزار شود.

با وجود آنکه قرار بود این مراسم از ساعت 8:30 شروع شود اما تعداد زیادی از مردم از ساعت 7صبح در مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور یافته اند. پیکر این کارگردان پیشکسوت سینما از ساعت هفت صبح در محل کانون و جایگاه خاصی قرار داده شده است.

تاکنون افرادی همچون اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد، حبیب رضایی، فرامرز روشنایی، نیکی کریمی، مسعود کیمیایی، امیر عابدی، رضا بنفشه خواه، جمشید مشایخی، مجید درخشانی، علیرضا رضاداد، شهرام مکری، احمد مسجدجامعی، بهمن فرمان آرا، رضا میرکریمی، نرگس آبیار، محمدحسین قاسمی، سیدمحمد دعایی، علی فریدون، محمدعلی سجادی، احمد و بهمن کیارستمی، آتیلا پسیانی، یدالله صمدی، تورج اصلانی، علی زمانی عصمتی، کامران ملکی، حجت الله ایوبی، جعفر پناهی، رضا کیانیان، سیروس الوند، ایرج نوذری، امیر اثباتی، علیرضا افتخاری، رویا نونهالی و گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مراسم حضور یافته اند.

حاضران در این مراسم درحالی که عکس هایی از کیارستمی در دست دارند و به احترام او ایستاده اند، زمزمه می کنند:جاوید باد عباس کیارستمی.

مجری مراسم پرویز پرستویی است. وی با دعوت حاضران به رعایت نظم و سکوت در مراسم گفت:ما امروز اینجا گردهم آمدیم تا بدرقه کنیم کسی را که از خود خاطرات زیادی به جا گذاشت و در نیم قرن تلاش؛ آثاری را به جا گذاشت که امروز میراث فرهنگی ایران است. کیارستمی یعنی هنر متعالی و پهناور ایران.

ابراهیم حقیقی نیز گفت:حرف زدن از کسی که بیش از 45 سال دوست بودیم؛ بسیار سخت است. تعالی هنر سینما و نگهداری آن بسبار سخت است و کیارستمی در زمانی که فیلم ها خشن بودند؛ آثاری ساخت که پر از مهربانی بود. اینکه می گویند همه کیارستمی را نمی شناسند و این یک ضعف است؛ حرف اشتباهی است. مگر همه میکل آنژ را می شناسند. عباس کیارستمی برای سینمای جهان الفبایی تازه ای ساخت و سینما را چند گام به جلو برد.

سیف الله صمدیان نیز با اشاره به اینکه نمی خواهد خاطره گویی کند، گفت:از کیارستمی پرسیدند دوست داری کدام اثرت بماند؟ گفت:هیچکدام. می خواهم خودم زنده بمانم. کیارستمی را خود کیارستمی نمی توانست بشناسد و این حرف او نشان از زندگی عادی و کشدار بی معنی نیست بلکه از عشق او به کار ناشی می شد. کیارستمی کارگران بالفطره و خالق بود و 24 ساعت از شبانه روز 20 ساعت کار می کرد. عطش کار بود که به وی عطش زندگی می داد.

صمدیان افزود:ژیل ژاکوب رئیس جشنواره فیلم کن می گفت آرزو دارم در سن 75 سالگی دوباره سر کلاس بروم و سینما را از کیارستمی بیاموزم.

آیدین آغداشلو نیر برای این مراسم یک فایل صوتی ارسال کرده بود. او در این فایل درباره کیارستمی گفته است:حاصل عمر کیارستمی را به این سادگی نمی شود برشمرد زیرا او هنرمند ساده ای نبود. او در دو وجه شخصی به عنوان یک سینماگر شخصی جهان را روایت می کرد و خودش را نشان می داد. و از طرفی سینمای جدیدی ساخت و جهان کیارستمی تبدیل به سینمایی جدید شد همانطور که گریفیث این کار را کرد. او یک سینمای متشخص را بوجود آورد.

در پیام صوتی آغداشلو آمده است:کیارستمی هنرمندی جامع الطراف بود و روح او فقط در یک قالب نمی گنجید و جمع بندی کارهای او را نمی توان فقط با نگاه به کارهای او در نقاشی یا سینما انجام داد. کیارستمی معتقد بود باید کار کند و تغییر ایجاد کند زیرا چنین وظیفه ای برای خود قایل بود و اینگونه است که جاودانگی بوجود آمد و این جاودانگی تا سالها ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان سینمایی نیز دیگر سخنران این مراسم بود که گفت:امروز را جهان هرگز فراموش نمی کند. کیارستمی مرد آرام فرهنگ و هنر و همه چشم بود. او مردی از سرزمین خورشید بود. او به تماشا خواند انسان را و شمس گونه فریاد زد و چشم ها و اندیشه ها را روشن کرد. ما امروز سوگوار آینه هستیم آینه ای که جام جهان نمای ما شد. چشم های که او را ندیدند و گوش های که او را نشندیدند. امیدوارم سرانجام زنگار از چشم و گوش بردارند و سرانجام طعم گیلاس را بچشند زیرا که همچنان کیارستمی ادامه دارد و شاگردان وی وجود دارند و کیارستمی جاودانه است.

ابراهیم فروزش به عنوان چهارمین سخنران این مراسم گفت:نبود کیارستمی جبران ناپذیر است اما امروز در این مراسم معلوم شد کیارستمی تنها نیست. کیارستمی سینما را از میان مردم کوچه و بازار آغاز کرد اما این انتخاب باوسواس بود. نگاه او به انسان بسیار شریف بود و این نگاه روی سینمای دنیا تاثیر گذاشت و امروز در بین 10 سینماگر بزرگ دنیا قرار دارد. درگذشت او ضایعه ای برای سینمای ایران و جهان است. او افتخار سینمای ایران بود. یادش گرامی او هنگامه زمان بود.

اصغر فرهادی نیز گفت:از طرف خانواده سینما به همه تسلیت می گویم و بسیار سپاسگزارم. کیارستمی نازنین سلام. باورم نمی شود امروز در میان این جمع به بهانه سفر بی بازگشت ات این حرف ها را بزنم. من از شما صمیمانه سپاسگزارم که نام ایران را در جهان به نامی پراحترام و عزیر برگرداندید و سپاسگزارم که با همه سنگ اندازی های سفره لیسان سیاست؛ از کشور رخت نبستید و با همه مشکلات ماندید و امروز راه خوبی برای سینمای ایران گشودید. تو جهان را زیبا می دیدی و از هیاهو دور بودی و از دایره فروتنی خارج نشدی. آقای کیارستمی تو رفتی ولی اگر در تپش باد خدا را دیدی همت کن و بگو ماهی ها حوض شان بی آب است.

داریوش شایگان نیز به جمع سخنرانان این مراسم اضافه شد. او در جمع مردم حاضر در مراسم گفت:امروز من صلاحیت این را ندارم که در برابر نخبگان سینمایی درباره کیارستمی حرف بزنم. من و کیارستمی در ایتالیا با هم آشنا شدیم. و از آن زمان فهمیدم بین ما دو نفر آن کسی که باید شنونده باشد من هستم تا بیاموزم. او چیزهایی می دید که من نمی دیدم. در او جوهره نفیسی وجود اشت که از عمر فرهنگ کهنسال ایران نشات می گرفت. عباس برای یاد گرفتن نیاز به انباشت اطلاعات نداشت و مانند داوینچی بود و اسرار طبیعت را کشف می کرد. جوهر درون کیارستمی از درونش به بیرون ساطع می شد و در پس مظاهر دنبال جوهر بود و دنیا را با چشم دل و عین القرب می دیدید و شخصیت های فیلم های وی همیشه در مسیر رفتن بودند و دنبال جوهر حقیقت بودند. او در راه کشف حقیقت از سینما و عکاسی کمک گرفت. سینمای او همیشه در آزمون بود و هرگز به گیشه تبدیل نمی شد و با وجود شهرت زیادی که داشت هرگز در این شهرت غرق نشد و به قول یک شاعر آلمانی شهرت را مجموعه ای از رفتارهای سوءتفاهم بر انگیز می دانست.

مسعود کیمیایی دیگر سخنران این مراسم بود که گفت:کیارستمی به اندازه تاریخ ماندگار است و من امروز بسیار ناراحتم و حال خوشی ندارم و نمی توانم حرف بزنم.

احمد کیارستمی نیز در سخنانی کوتاه گفت:من از ستاد بدرقه تشکر می کنم. همچنین از کانون پرورش فکری کودکان و از بهمن کیارستمی که 4 ماه سختی کشید. در سالهایی که کمتر از پدر کارهایی پخش می شد؛ او گلایه نمی کرد. او اگر امروز بود و این محبت مردم را می دیدید خیلی لذت می برد.

در ادامه این مراسم پیکر کیارستمی روی دست های دستیاران این کارگردان تشییع شد.

 سخنرانی چهره ها در مراسم تشییع پیکر کیارستمی

پرویز پرستویی:حاصل نیم قرن تلاش کیارستمی، امروز میراث ایران است
اصغر فرهادی:کیارستمی با همه سنگ اندازی ها دل از این خاک نبرید
داریوش شایگان:کیارستمی فرزند اصیل ابن آب و خاک بود
احمد کیارستمی:پدرم می گفت فستیوال و جشنواره های زیادی داشته ولی جایزه در خانه آدم یک جور دیگر به دل آدم می چسبد

پیکر عباس کیارستمی

پیکر عباس کیارستمی

 مراسم تشییع کیارستمی

حسین فریدون و هدیه تهرانی در تشییع پیکر عباس کیارستمی

چهره ها در تشییع کیارستمی

اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد و نیکی کریمی و… در مراسم تشییع پیکر عباس کیارستمی

تشییع کیارستمی

نماز سید محمود دعایی بر پیکر عباس کیارستمی

عباس کیارستمی ، عکس های تشییع عباس کیارستمی

منبع : ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *